Ekumenska molitva u Dubrovniku održana je u pravoslavnoj crkvi Svetog Blagovještenja u subotu, 19. siječnja u nazočnosti novog episkopa zahumsko-hercegovačkog i primorskog vladike Dimitrije Rađenović i biskupa dubrovačkog mons. Mate Uzinić, koji je propovijedao. Običaj je to ekumenskih susreta u Dubrovniku da se održavaju naizmjenično u pravoslavnoj crkvi i u katedrali te da se prigodnim riječima vjernicima obraćaju također naizmjenično biskup i episkop. Na molitvi su se okupili pravoslavni i katolički svećenici, đakoni, monasi i redovnici, redovnice te vjernici obiju Crkava, katoličke i pravoslavne.

Tema ovogodišnje molitvene osmine za jedinstvo Kristove Crkve izrečena je riječima autora Knjige ponovljenog zakona: „Teži za samom pravdom“ (16,20). Govoreći o toj temi biskup Uzinić je kazao kao se „pravda postavlja kao vrhovno mjerilo ponašanja“ Izraelcima nakon što dolaze u Obećanu zemlju. Težnja za pravdom označava vjerno vršenje Zakona, koje u sebi uključuje ispravan odnos prema Bogu, osobito kroz molitveno i liturgijsko sjećanje na veličanstvena djela koja je Bog izveo u povijesti Izabranog naroda, ali u isto vrijeme i ispravan odnos prema bližnjem, ne iskrivljujući pravdu pristranošću i mitom „jer mito zasljepljuje oči mudrih, a ugrožava stvar pravednih“.

Potom je skrenuo pozornost na način kako se bira tema i pripravljaju materijali za godišnje molitveno okupljanje kršćana. To čine kršćani pojedine zemlje „uvijek polazeći od vlastite crkvene i društvene stvarnosti, s namjerom da ukažu na određeni problem koji ih muči, ali i nudeći rješenje oko kojega se mogu složiti pripadnici svih kršćanskih tradicija, a ponekad čak i oni koji ne pripadaju kršćanskim zajednicama“. Ove godine temu su izabrali i materijale pripremili kršćani Indonezije. Nadalje je dubrovački biskup malo bolje upoznao vjernike sa situacijom kršćana u Indoneziji. Zemlja je to s najvećom islamskom populacijom na svijetu u kojoj, uz 86 % muslimana, živi oko 10 % kršćana različitih tradicija. „Izborom teme indonezijski su kršćani željeli upozoriti na korumpiranost indonezijskog društva i njene posljedice“, rekao je biskup Uzinić. „To nisu samo društvene nejednakosti i nepravda, nego i podjele između različitih etničkih i vjerskih skupina, koje se nastoje što više isticati kako bi se prikrilo korumpirano ponašanje pojedinaca. Rješenje koje se nudi, nasuprot takvom koruptivnom mentalitetu, je propitivanje naše kršćanske odgovornosti i suočavanje s tim problemom svjedočanstvom života – kazao je biskup.

Napis u cijelosti pročitajte OVDJE.

Ostale vijesti

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *