Ilustracija/pixabay

 

Topliji dani su počeli, a uskoro će se i roditelji uputiti s mališanima na plaže i bazene. Naravno, svi znaju kako na malu djecu u moru ili vodi treba posebno pripaziti i ne ispuštati ih iz vida, no suho i sekundarno utapanje nažalost se može dogoditi satima nakon što je dijete izašlo iz vode i osušilo se.

 

Iako se suho i sekundarno utapanje može dogoditi i odraslima, puno je češće kod djece jer su mala i neiskusna, pa tako do ovih dviju vrsta utapanja može doći kada dijete udahne vodu u pluća. Ponekad se to dogodi prilikom plivanja, no može biti i rezultat jednostavne radnje, kada primjerice uzima vodu u usta.

 

Suho utapanje
 

Sa suhim utapanjem, voda nikada ne dopre do pluća. Umjesto toga, disanje u vodi uzrokuje da se glasnice djeteta zgrče i zatvore nakon što je već napustilo bazen ili more. To zatvara dišne puteve djeteta, što mu otežava disanje. Simptomi suhog utapanja obično se događaju odmah nakon incidenta u vodi.

 

Sekundarno utapanje
 

Sekundarno utapanje događa se malo drukčije. Dišni putevi djeteta se otvaraju, čime je omogućen ulaz vode u pluća, gdje se voda i nakuplja i uzrokuje stanje koje se zove plućni edem. Krajnji je rezultat isti: problemi s disanjem. Sekundarno utapanje generalno počinje nakon, unutar 1 do 24 sata nakon incidenta.

 

I jedna, i druga vrsta utapanja su vrlo rijetke i čine tek 1 do 2 posto svih utapanja, no upravo zbog toga vrlo malo ljudi zna za njih, stoga je uputno pripaziti na djecu kada se odlazi na kupanje. Suho i sekundarno utapanje imaju iste simptome. Oni uključuju: kašljanje, bol u plućima, probleme s disanjem, osjećaj iznimnog umora, a dijete može i promijeniti ponašanje, na način da postane razdražljivo ili primijetiti pad u razini energije, što može značiti da mozak ne dobiva dovoljno kisika.

 

Što napraviti u slučaju suhog ili sekundarnog utapanja?

Ako vaše dijete ima bilo kakve znakove utapanja i sekundarnog utapanja hitno potražite medicinsku pomoć.

Ako je dijete imalo problema prilikom boravka u vodi, sljedećih 24 sata ga ne ispuštajte iz vida.

Obzirom da nema lijeka za suho ili sekundarno utapanje, vaše će dijete vjerojatno dobiti podršku i njegu u bolnicu. To znači da će mu se provjeravati jesu li mu dišni putevi čisti i gledati razine kisika. Ako ima problema s disanjem, možda će privremeno trebati pumpicu.

 

Ipak, od svega, najsigurnija je prevencija. Zbog toga uvijek gledajte dijete dok je u i oko vode. U slučaju da je voda ili more plitko, to nije razlog za opuštanje jer se utapanje vrlo lako može dogoditi i u plićaku, kao i u kadi.

 

 

 

 

Ostale vijesti

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *