FOTO: TheAerospaceCorp/Twitter

 

“Kineski svemirski laboratorij Tiangong-1 izmaknuo je kontroli te se pretpostavlja da će udariti Zemlju negdje oko Uskrsnog vikenda”, tvrde iz Europske Svemirske Agencije (ESA).

 

Ured za svemirski otpad Agencije navodi kako će satelit ući u atmosferu negdje na području sjeverne hemisfere, između 30.ožujka i 2. travnja. Prijašnji izračuni su smjestili datum pada između 3. i 4. travnja. Iz agencije tvrde kako je jako teško odrediti točan datum pada satelita budući dnevno obiđe Zemlju u više navrata.

 

Satelit je u fokusu agencije obzirom da se na njemu nalaze velike količine toksičnih materijala.

 

Iz agencije poručuju:

“Ni u jednom trenutku nećemo moći dati točno vrijeme/mjesto udara satelita. Naši timovi rade na izračunima svakodnevno te se novi izračuni objavljuju na dnevnoj bazi.”

 

Većina stanice će izgoriti prilikom ulaska u atmosferu, ali neki komadi će ipak udariti u Zemlju i mogli bi težiti čak 100kg.

Materijal koji zabrinjava znanstvenike, a nalazi se u postaji zove se hidrazin i može uzrokovati probleme s jetrom i živcima, nakon dugoročnog izlaganja.

 

Gradovi koji su u zoni visokog rizika nalaze se 43 stupnja sjeverne/južne zemaljske širine, odnosno gradovi poput New Yorka, Madrida, Pekinga, Chicaga, Istanbula i Rima. Odnosno, južni dio Hrvatske se nalazi u takozvanoj “žutoj zoni”.

 

ESA slika

FOTO: ESA/Službene stranice Europske Svemirske Organizacije

 

Iz AerospaceCorp, kalifornijske neprofitne udruge, ipak dolaze dobre vijesti. Naime, objavili su na Twitteru:

“Iako nitko ne može predvidjeti gdje će Tiangong-1 pasti mi znamo da su omjeri da netko bude ozlijeđen jako male. Naši znanstvenici su izračunali da imate milijun puta manje šanse da vas pogodi komad satelita, nego da osvojite američku Powerball lutriju, čak i ako živite u predjelima sa visokim rizikom.”

 

Zanimljiva je i činjenica da je u povijesti istraživanja svemira i putovanja svemirom samo jednu osobu ikad pogodio komad padajućih krhotina, koja srećom nije ozlijeđena.

 

Stručnjaci diljem svijeta uvjeravaju kako situaciju treba shvatiti ozbiljno, ali bez panike, jer i u najgorem slučaju veće štete od krhotina koje i pogode Zemlju neće biti.

 

Izračune i predviđanja Europske Svemirske Agencije možete pratiti na:

http://blogs.esa.int/rocketscience/2018/01/12/tiangong-1-reentry-updates/

Ostale vijesti

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *