U petak, 9. lipnja u Ravnom je otvoren Sajam poljoprivrednih proizvoda „Plodovi krša”, na kojem je više od 30 malih poljoprivrednih proizvođača iz Hrvatske, BIH i Crne Gore izlagalo i prodavalo svoje proizvode. Rezultat je to projekta “AGROBIZNIS – oplemenjivanje poljoprivredne baštine u prekograničnoj Dubrovačko-hercegovačkoj regiji” kojeg financira Europska unija u okviru Programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina.

Otvarajući sajam Andrija Šimunović, načelnik Općine Ravno, istaknuo je kako ovaj projekt predstavlja veliku potporu poljoprivrednim proizvođačima da lakše dođu do dubrovačkog tržišta.

Koordinatorica projekta Marija Proleta navela je da je projekt „Agrobiznis” u potpunosti postigao ciljeve te da će se sve njegove koristi vidjeti u sljedećem razdoblju. Posebno je istaknula dva agrobiznis centra koja su otvorena u Dubrovniku i Ravnom, a koji imaju zadatak povezati poljoprivredne proizvođače iz BiH s dubrovačkim tržištem te na taj način pružiti potporu malim poljoprivrednim proizvođačima.

Dubrovačko primorje na sajmu se predstavilo proizvodima obitelji Laptalo s Gromače koji su iuložili svoje maslinovo ulje, arancine, bruštulane mjendule i smokvenjak iz Primorja.

Hercegovinu su predstavljali proizvođači meda, voća, povrća, mlijeka i mliječnih proizovda iz Popova polja (jabuke, sokovi, džemovi, grah poljak, bobica, kozji sir…). Iz Nikšića na Sajmu u Ravnom nazočni su bili proizvođači sira, organskog povrća, likera i sokova te rukotvorina.

Uz veleposlanika Republike Hrvatske u BiH, njegove ekselencije Ivana Del Vechia, otvaranju sajma nazočili su brojni visoki uzvanici iz delegacije EU u BIH, same BIH i okolnih općina, te predstavnice partnera iz grada Dubrovnika, Ana Marija Pilato – direktorica DURA-e i Mia Hrnić – koordinatorica ovog projekta za Hrvatsku.

Podsjetimo, prošle godine u okviru istoga Projekta organizirana je tržnica u Dubrovniku pod nazivom “Plodovi polja na rubu grada” koja je okupila poljoprivredne proizvođače iz prekogranične dubrovačko-hercegovačke regije gdje su, po prvi put, zajedno prodavali svoje proizvode.

Vrijednost projekta Agrobiznis je oko 350 tisuća eura, a period implementacije je dvije godine. U Republici Hrvatskoj aktivnosti vodi Grad Dubrovnik u partnerstvu sa Razvojnom agencijom grada Dubrovnika DURA, Informestom iz Italije, Kinookusom i Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. U Bosni i Hercegovini nositelj projekta je Općina Ravno, a partneri Okusi Hercegovinu i Oxfam uz stručnu pomoć Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

 

Ostale vijesti

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *