Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu glasovalo se  o Izvješću o ukidanju pomicanja sata uvjetovanog izmjenom godišnjih razdoblja, a kojim se nalaže državama članicama da poduzmu mjere za ukidanje sezonske promjene vremena. Naime, one države članice koje biraju ljetno računanje vremena trebale bi se prebaciti posljednje nedjelje u ožujku 2021., dok države članice koje preferiraju zadržati zimsko vrijeme mogu to učiniti od zadnje nedjelje u listopadu 2021. godine.

Dubravka Šuica podržala je ljetno računanje vremena i istaknula: „Studije su pokazale da je promjena vremena kazaljki sata koja je uvjetovana godišnjim dobima i godišnjim razdobljima negativno utjecala na zdravlje, na promet, na energetski sustav, na poljoprivredu, i stoga sam se danas založila da se ukine promjena računanja vremena, međutim i meni bi bilo drago kada ne bismo čekali 2021. godinu, kad bismo već sada, krajem ožujka mogli ostati na ljetnom vremenu. Dakle, založila sam se za ovo izvješće, ali moje osobno stajalište je da trebamo ostati na ljetnom računanju vremena i vjerujem da će istraživanja pokazati da će ljetno vrijeme pobijediti. Normalno, ostavilo se državama članicama da same odlučuju, međutim bit će problem oko koordinacije. Mislim da će se trebati dogovarati obzirom da će onda to, ukoliko budemo imali različito vrijeme, utjecati negativno na granice i na promet i stoga se zalažem da ipak se ide u korist ljetnom računanju vremena“.

Izvješćem se potiče države članice da međusobno koordiniraju rad na odabiru vremenske zone i standardnog vremena kako bi se osiguralo pravilno funkcioniranje prometa i unutarnjeg tržišta. Odluke o tome mogle bi se koordinirati razmjenom informacija među nadležnim kontaktnim točkama u državama članicama u obliku mreže.

Ostale vijesti

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *